Bratislava 21. apríla (TASR) - Veľkopodnikateľ Juraj Široký nemôže byť pre kauzu Váhostav-SK stíhaný ani odsúdený, lebo by začal rozprávať. Takto si opozičný poslanec Daniel Lipšic (nezaradený) vysvetľuje, prečo doteraz nebol podnikateľ obvinený a nemá ani zabezpečený majetok. Lipšic to vyhlásil počas parlamentnej rozpravy k návrhu novely Obchodného zákonníka, ktorý má pomôcť živnostníkom poškodeným z reštrukturalizácie Váhostavu-SK.
"To, čo navrhuje Váhostav-SK, je podvodná reštrukturalizácia. Hlavný problém nie je v súčasnom zákone. Ak by bol, za sedem rokov by bol dávno zmenený. Problém je, že návrh Váhostavu-SK je v rozpore so zákonom a malo by nastupovať trestné právo. Predstavitelia Váhostavu-SK sa totiž dopustili niekoľkých trestných činov," uviedol Lipšic. Podľa neho ide o trestné činy zavineného úpadku, poškodzovania veriteľa, marenia konkurzného alebo vyrovnávacieho konania, zvýhodňovanie veriteľa a trestný čin podvodu.
Lipšic zdôraznil, že majetok Váhostavu-SK je 147 miliónov eur, záväzky 143 miliónov eur. "Všetky záväzky sú na 100 percent kryté majetkom. Platobná neschopnosť Váhostavu-SK nie je primárna, ale iba sekundárna a je potrebná iba časová reštrukturalizácia, teda odloženie splátok, ale bez objemovej reštrukturalizácie," myslí si.
Poslanec je preto presvedčený, že Váhostav-SK má uhrádzať pohľadávky v plnej výške. "Napriek tomu Váhostav-SK žiada aj objemovú reštrukturalizáciu v sume takmer 100 miliónov eur. To znamená, že sa spoločnosti prihrá zisk 100 miliónov eur, ktorý sa nebude zdaňovať," avizoval.
V pléne sa zároveň pýtal, kde je Juraj Široký. "Prečo nie je obvinený? Prečo nemá zabezpečený majetok? Ak chceme získať dôkazy, musíme ich získať čo najskôr. Keď ide o drobného človeka, recesistu, toho stíhame za volebnú korupciu. Prečo nebola žiadna prehliadka vo Váhostave-SK? Prečo neboli zaistené listiny a počítače? Nestalo sa to kvôli prepojeniu Širokého a premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Ak by bol zatknutý, začne hovoriť. Preto dnes môže byť pokojný," povedal Lipšic.
Na margo údajného prepojenia Širokého a Smeru-SD, ktoré predstavitelia vládnej strany opakovane odmietajú, Lipšic zdôraznil, že je potrebné ísť do minulosti, keď Smer vznikol. Podľa jeho slov Bohumil Hanzel, zakladajúci člen Smeru, hovoril o tom, ako strana vznikla za pomoci piatich sponzorov zastúpených vplyvným podnikateľom a hovoril o notársky overenej zmluve, kde je päť sponzorov uvedených ako sympatizant jeden až päť. "Bohumil Hanzel za tieto výroky nikdy nečelil trestnému oznámeniu za ohováranie ani civilnej žalobe za poškodenie dobrého mena," upozornil Lipšic a pýtal sa, či tým vplyvným podnikateľom zastupujúcim sympatizantov nie je náhodou Juraj Široký.
"To by znamenalo, že mu v kauze Váhostav-SK nič nehrozí. Ani trestnoprávne, ani finančne. Živnostníci síce dostanú viac peňazí, ale nie z majetku Váhostavu-SK," dodal. Žiaden z prítomných poslancov Smeru-SD na Lipšicovo vystúpenie nereagoval.
Premiér Fico nedávno zopakoval, že jeho strana nemá žiadnych oligarchov a celú kampaň pred parlamentnými voľbami 2016 si zaplatí z peňazí, ktoré dostali za výsledky v parlamentných voľbách 2012. Zároveň odmietol spájanie Smeru-SD s podnikateľom Jurajom Širokým. "Pán Široký nikdy neprispel na stranu Smer-SD. Nemá so stranou Smer-SD nič spoločné," vyhlásil Fico.
Dodal, že na Slovensku je asi 40 významných podnikateľov a stretáva sa s nimi pri rôznych príležitostiach. "Tak, ako sa dnes stretávam pravidelne s pánom Sotákom, Világim, s Rosinovcami a s rôznymi ďalšími podnikateľmi," priznal Fico. Trvá však na tom, že strana nemá oligarchov a nechráni podnikateľov ako Široký. "Keby som mal niekoho chrániť, tak nepoviem, že ho má generálna prokuratúra zatvoriť," povedal Fico.
0